AŞK-I MEMNU

Kategori: Roman

1) KİTABIN KONUSU:

Manevi ve kültürümüze çok zıt bir aşk hikayesi.

 

2) KİTABIN ÖZETİ:

Peyker ve Bihter isimli iki tane kızı olan Firdevs hanım varlıklı bir insandır. Kızlarından büyük olan Peyker Nihat isimli bir gençle izdivaç yapmıştır. (evlenmiştir). Adnan bey iki çocuk sahibi yaşını almış olgun bir kişidir ve Firdevs hanımın ikinci kızı Bihter'le evlenmek ister. Fakat Firdevs hanımın kendisi Adnan beye gizliden ilgi duymaktadır buna rağmen kızını Adnan beyle evlendirir. 

 

Adnan bey ve Biher'in evlilikleri her mutlu evlilik gibi iyi bir şekilde yürümektedir. Bu arada Adnan bey'in Behlül adında bir (amcaoğlu) yeğeni bulunmaktadır ve kendi kızı Nihal’i  yeğeni Behlül ile izdivaç kurmasını istemektedir. Nihal buna çok sevinir. ÇApkınlığı ile bilinen Behlül Bihter hanımın kızı Peykeri sevmektedir. Ayrıca amcasının hanımı olan Bihter e de ilgi duymaktadır. Günlerden bir gün piknikte Peyker'in arkasından ensesini öper. Daha sonra Behlül evde Bihter'in odasına girer ve konuşmak istediğini söyler ve ona sevdiğini aşık olduğunu söyler ama Bihter piknikte Peyker’i öpmesine tanık olmuştur. Bundan ötürü Pehlül'e pek fazla inanmaz. Fakat bir süre sonra Behlül’ün yalanlarına inanır ve onunla bereaber olur. 

 

Nihal, üvey annesi olan Bihter’in bu ahlaksız  olayını bir şekilde öğrenir ve hastalanır. Daha sonra bu durumu Adnan Bey’de öğrenir. hanımını bulur ve yanına gider. Fakat karısı odayı kilitlemiştir ve eşine kapıyı açmaz. Kocasının bu edepsiz durumdan haberdar olduğunu bildiği için tabancayla intihar eder.

  

3) ANA FİKRİ:

 

 

4) KİTAPTAKİ ŞAHJISLARIN VE OLAYLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Adnan Bey: Orta yaşlı, olgun ve ailesine bağlı zengin bir insandır. İki tane çocuğu bulunmaktadır. Sonradan Bihter ile evlenmiştir.

 

Bihter: Genç, güzel, cazibeli bir kadındır. Adnan beyin eşi.

 

Firdevs Hanım: İstanbul’un tanınmış ileri gelen ailelerinde bir bayan. Peyker ve Bihter’in annesidir.

 

Peyker: Firdevs Hanım’ın  büyük kızıdır. Nihat’ın eşidir.

 

Nihal: Adnan Bey’in kızı. Gayet duygusal bir kızdır. Behlül'e aşıktır.

 

Behlül: Adnan Bey’in amcasının oğludur.(yeğenidir). Çapkınlığ ile ünlüdür.

 

5) KİTAP HAKKINDA Kİ ŞAHSİ GÖRÜŞLER:

Kitap şahısların psikolojilerini çok iyi tasvir yapmıştır. Kitap akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmıştır.

 

AŞK-I MEMNU ROMAN ÖZETİ HALİT ZİYA UŞAKLIGİL 

Kitap hakkında soru sor

Yorumlar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile